Pokud se chystáte do Číny a uvažujete, jaká města zařadit do svého itineráře, nezapomeňte na město Si-an. Jednou z výhod Si-anu je jeho snadná dopravní dostupnost. Dostanete se sem letadlem i rychlovlakem, například ze Šanghaje za 6 hodin a z Pekingu za 4 a půl hodiny. A od konce října 2017 je Si-an blíž i z Prahy, odkud China Eastern Airlines nabízí přímý spoj, a to hned dvakrát týdně. S CEA se tak můžete těšit na čtyři lety z Prahy do Šanghaje týdně, z toho dva lety jsou s mezipřistáním v Si-anu.

Terakotová armáda za městem

Největším lákadlem je Terakotová armáda, tedy hrobka prvního čínského císaře Čchin Š’-chuang-tiho zařazená na seznam světového dědictví UNESCO. Areál stojí mimo centrum města, ale vážně stojí za návštěvu. Celková plocha areálu hrobky se odhaduje na 46 km2 a bojovníci, koně a vozy vyrobení z terakotové hlíny jsou umístěni v několika halách připomínajících hangáry. Při prohlídce se zaměřte na tváře válečníků, zjistíte, že je každá úplně jiná. Dva stejné obličeje zkrátka nenajdete.

Muzea, hradby a muslimská čtvrť

V centru města Si-an jistě nepřehlédnete monumentální městské hradby vysoké 15 metrů, které se táhnou 14 km a patří v Číně k nejzachovalejším. Zároveň představují nejstarší obranný vojenský systém na celém světě. Pokud se vám nechce chodit pěšky, doporučujeme si půjčit kola.

Ve starém městě navštivte Zvonovou a Bubnovou věž, které jsou i po setmění krásně nasvícené, a muslimská čtvrť, ve které najdete jednu z nejstarších mešit v Číně a můžete ochutnat vynikající místní speciality. Navštívit byste rozhodně měli také Muzeum provincie Shaanxi a Yangling, muzeum dynastie Han, mystický taoistický klášter Osmi nesmrtelných nebo pagody Malé a Velké divoké husy.

Na výlet do hor

Za prozkoumání stojí i krásy hory Hua vzdálené od Si-anu 120 km, kam se můžete dostat rychlovlakem nebo autobusem. Cestou na vrchol potkáte mnoho kouzelných taoistických chrámů, můžete si vybrat z různých turistických tras podle vašich preferencí nebo využít lanovku. Pokud nahoru vyrazíte nad ránem, naskytne se vám úžasný pohled na východ slunce nad horou Hua.