Chystáte se do Pekingu a ztrácíte se v množství památek a aktivit, které město nabízí? Není divu, vždyť ve městě o rozloze téměř 1400 km²  by se ztratil skoro každý. Sepsali jsme proto průvodce místy, která byste rozhodně neměli minout. Čarokrásné parky, monumentální paláce či největší náměstí světa, Peking je zkrátka jeden velký zážitek.

Náměstí Nebeského klidu

Se svými 44 hektary, 880 metry na délku a 500 metry na šířku je náměstí Nebeského klidu největším náměstím na světě. A stalo se tak centrem nejen Pekingu, ale i celé Číny. Ve střední části stojí Památník lidových hrdinů vysoký 38 metrů, kousek od něj pak Mauzoleum Mao Ce-tunga. V severní části se často konají vojenské přehlídky, obvykle při výročích vzniku Činské lidové republiky.

Vstup je zdarma, náměstí však bývá obléháno davy turistů, buďte na to připraveni.

Zakázané město

Hned vedle náměstí Nebeského klidu najdete monumentální komplex, který čítá více než 800 paláců. Zakázané město začalo vznikat v 15. století, sídlili zde vládci dynastie Ming a Čching. Císaři byli nedotknutelní, obyčejní smrtelníci proto měli po staletí do paláců vstup zakázán pod hrozbou trestu smrti. Až v roce 1911 bylo místo zpřístupněno veřejnosti a od té doby k němu vedou kroky turistů z celého světa. Vždyť Zakázané město je nejrozsáhlejším a nejzachovalejším palácovým komplexem na světě. Celý komplex je důmyslně architektonicky navržen, velkou roli zde hrají čísla, především devítka, která má v Číně obří význam – jedná se o číslo s nejvyšší jangovou energií. Proto zde v minulosti stálo přesně 9999 místností.

Otevřeno je od úterý do neděle od 8:30 do 16:30. Pokud se do Zakázaného města vydáte, připravte se na dlouhé fronty u vstupu. Obrňte se trpělivostí a vydržte, za ten zážitek to stojí.

Park Jingshan

U severního okraje Zakázaného města vstoupíte do malého, ale velmi významného parku Jingshan. Ten vám nabídne dechberoucí výhled na Zakázané město se supermoderním velkoměstem v pozadí. Na prohlídku parku vám stačí pouhá hodinka, otevřeno je každý den, od dubna do října od 6 do 21 hodin, mimo sezónu pak od 6:30 do 20 hodin. A vstupné? Jen 2 juany.

798 Art Zone

Historie už bylo dost, na řadu přichází moderní umění. Čtvrť 798 je centrem undergroundu a bohémských umělců. Vznikla z chátrající továrny na zbraně, kterou před téměř dvaceti lety osídlili nemajetní výtvarníci.

Těšte se na obrovské množství galerií, kaváren a hipsterských obchůdků s originálním zbožím.

Hutongy

Peking, to nejsou jen nablýskané paláce a hypermoderní mrakodrapy. K městu patří i tradiční, chudší obydlí, takzvané hutongy. Jednopatrové domky stojí ve spleti uzounkých uliček v blocích, každý blok má svůj dvorek a většinou jej obývá příbuzná rodina. Připravte se na pravý pouliční ruch – staříci hrající karty před domem, vůně kachny linoucí se z pochybně vypadající restaurace nebo děti poskakující na ulici. Pokud chcete poznat autentickou tvář Číny, hutongy byste rozhodně neměli vynechat.

Letní palác

V západní části Pekingu, asi 15 kilometrů od centra, stojí Letní palác. V minulosti sloužil císařům dynastie Čching, kteří se do něj schovávali při letních parnech. Těšte se na množství krásných paláců, tři jezera, krásnou zahradu Harmonické rozkoše či pavilon květin. Letní palác je zkrátka oázou klidu. Na návštěvu si vyhraďte dostatek času, jen se kochejte, nebo se projeďte na loďce po jezeře Kunming.  A pokud vydržíte až do večera, naskytne se vám úžasný pohled na zapadající slunce nad Pekingem. V letních měsících je areál otevřen od 6:30 do 18, v zimě pak od 7 do 17 hodin a vstupné se podle sezóny pohybuje mezi 50 až 60 juany.